• Pentru a fi la curent cu tot ce ține de copilul nostru

• Bine ati venit la Gradinita Bambi!

• Povestea noastra

A fost odată ca niciodată… aşa încep toate poveştile. A fost odată un spiriduş nevăzut care în fiecare toamnă suna clopoţelul, pentru a aduna laolaltă toţi prietenii lui Bambi din pădurea fermecată: bobocei drăgălaşi, albinuţe harnice, fluturaşi coloraţi ,mămăruţe pistruiate,ursuleţi jucăuşi,veveriţe săltăreţe şi iepuraşi drăgălaşi. Vin la grădiniţă să se joace împreună, să petreacă, să înveţe, să se bucure de copilărie. Zâne blânde şi iubitoare îi primesc cu braţele deschise, şi cu baghetele fermecate, le deschid uşi ale căror încăperi n-au fost niciodată văzute de prichindei.
    Încă de la intrare, jucăuşii sunt întâmpinaţi cu urarea “Bine aţi venit !”. Părinţii au dat sfoară în ţară pentru a găsi pentru puiuţii lor o căsuţă pentru copii al cărei prag să-l treacă bucuroşi şi în care să revină zi de zi cu plăcere. Aici e totul minunat, e poveste, măsuţe mici şi scăunele, jucării nenumărate, cărţi frumos colorate, dar şi unelte de lucru -creioane fermecate, aluat moale, forfecuţe, toate rânduite cu grijă. Aici prichindeii jucăuşi comunică prin joc, acel limbaj universal al copilăriei. Se leagă prietenii ce ţin uneori o viaţă. Ajutaţi de zâne descoperă tainele matematicii sau gustă din bogăţia de forme şi culori a naturii. Aici e destul să-ţi doreşti, şi poţi să călătoreşti pe aripi de vânt în lumea magică a poveştilor. Poţi fi pe rând prinţ, cerşetor, ied neastâmpărat sau şoricel speriat, o zână cu straie de aur, o fetiţă zglobie, un super erou ce salvează lumea sau un savant renumit. Poţi construi împreună cu colegii castele minunate, orăşele pentru copii sau jucării pentru cei mai buni prieteni. Poţi picta un câmp minunat cu flori, chipul duios al mamei sau cu degetele înmuiate în vopsea poţi picta picurii reci ai ploii de toamnă. Aici e normal să fii curios, nu poţi rămâne un simplu spectator, eşti invitat să propui jocuri, aici poţi alege, decizia îţi aparţine. Ştii că aparţii unui grup cu care poţi colabora, pe ajutorul căruia poţi conta oricând. Alături de ei îţi poţi învinge teama sau îţi poţi exprima fanteziile, poţi crea scenarii minunate pentru păpuşi, animale de pluş sau chiar pentru prietenii tăi. Zânele se străduiesc să-i mulţumească pe toţi, deşi nu e uşor să dialoghezi cu atâţia jucăuşi curioşi şi nerăbdători să afle mai multe despre lume. Înţelepciunea şi măiestria, dragostea nemărginită faţă de micuţi, le face să rămână cu sufletul mereu tânăr. Ele sunt permanent partenerii lor de joacă şi cu bagheta fermecată le deschid zi de zi portiţa spre învăţătură, spre viaţa adevărată. Împreună se plimbă în parc, îmbrăţişează copacii şi ascultă ciripitul păsărelelor. Călătoresc pentru a cunoaşte frumuseţile oraşului sau ale patriei, învaţă să fie prieteni cu natura, să o protejeze. Vizitează şcoala şi descoperă secrete din viaţa de şcolar pentru care se pregătesc împreună. Dansul şi muzica îi însoţesc zi de zi. Cântă cu dezinvoltură, cu vocile lor cristaline sau apasă pe un buton magic pentru ca o cutiuţă fermecată să le cânte fragmentul preferat. Costumaţi frumos se întrec în a încinge o horă sau a fi vesele majorete. Să ştiţi că nu e doar poveste, e totul aievea… sau “de-adevăratelea”, cum spun jucăuşii care ne-au trecut pragul.

• Echipa noastra

• [rev_slider alias=”echipa”]

• Echipa noastra de profesionisti

• Grădiniţa noastră este implicată anual în numeroase proiecte şi programe educative judeţene şi naţionale, în funcţie de nivelul grupelor de copii, în fiecare an fiind apreciată implicarea copiilor cu premii:

• Programul educational naţional de educaţie ecologică „Ecogrădinița”
    • Programul educational național de stimulare a interesului pentru educatie fizică şi sport „Kalokagathia”
    • Programul educaţional național de stimulare a interesului pentru lectură „Să citim pentru mileniul III”
    • Programul educaţional judeţean de promovare a educaţiei pentru schimbare „Curcubeul schimbării”
    • Programul educaţional judeţean de educaţie rutieră „De mic învăţ să mă feresc de rele”
    • Programul educaţional județean de educaţie financiară „De la joc la educaţie financiară”
    • Programul judeţean „Primăvara copiilor”
    • Proiectul internațional „Culori pentru pace”
    • Parteneriate cu familia:

• Totul pentru copiii nostri!
      • Copii fericiţi, părinţi mulţumiţi!
      • Împreună pentru copii!
      • Grădiniţa şi familia!
      • Să educăm împreună!

• Parteneriate cu alte instituţii de învăţământ:

• USAMV, Cluj-Napoca: Minunile naturii
      • Şcoala Horea, din cartierul Gruia
      • Liceul Teoretic Onisifor Ghibu, Cluj-Napoca
      • Grădiniţa Albinuţa, Cluj-Napoca
      • Grădiniţa Rază de soare, Cluj-Napoca

• Parteneriate ce pregătesc copiii pentru un stil de viată sănătos:

• medicul stomatolog: Creştem frumos, cu dinţi sănătoşi!
      • cabinetul medical: Vreau să cresc sănătos!
      • medicul veterinar: Din lumea celor care nu cuvântă!

• Parteneriate cu alte instituţii din comunitate:

• Parteneriat cu Biserica Sf. Gheorghe din cartierul Gruia
      • Parteneriate cu teatre de păpuşi din ţară
      • Parteneriate cu Poliţia, ISU

• Copii înscriși