Grupa Albinuțele

• MOTTO GRUPĂ:
    Cea mai eficientă educație pentru un copil constă în joaca lui cu lucruri frumoase.Platon

ACTIVITĂȚILE GRUPEI:
    Activitățile desfășurate la grupă respectă cerințele programei pentru preșcolari și particularitățile de varstă ale copiilor, sunt metodic realizate prin metode interactive și materiale atractive. Copiii sunt foarte implicați și participă zilnic cu mult entuziasm și placere la toate activitățile grupei.
    Extracurriculare: Plimbare în parc, Micii ecologiști, Serbarea de Crăciun, Sporturi de iarnă, Bal mascat, E ziua ta mama- expoziție, Vine iepurașul, Excursie cu părinții.
    • Vârsta grupei:
      3-4 ani
    • Mărimea grupei:
      27 copii
  • Educatoarele și îngrijitoarea grupei

Moș Oltița

FUNCȚIA:  Profesor învățământ preșcolar

GRAD DIDACTIC: II

STUDII:

• Colegiului Național GEORGE COȘBUC, Năsăud, profil PEDAGOGIC, specializarea învățători-educatoare;

• Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, Facultatea de LITERE, domeniul Limbă și Literatură, specializarea Limba și literatura Română – Limba și literatura Spaniolă;

• Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, Facultatea de LITERE, domeniul Studii culturale, specializarea Etnologie;

Sunt membră a colectivului didactic al Grădiniței Bambi din septembrie 2010 și pot caracteriza această perioadă ca fiind una bogată în experiențe frumoase, în care am fost mereu în competiție cu mine însămi și am evoluat în permanență din punct de vedere profesional. De-a lungul timpului am dus la bun sfârșit numeroase responsabilități cu seriozitate și implicare. În prezent sunt Responsabil cu Formarea Continuă a cadrelor didactice din unitate, membră a Comisiei pentru Promovarea imaginii, relații comunitare și parteneriate, secretar al Consiliului de Administrație, coordonator pe unitate al proiectului județean Curcubeul Schimbării.

Consider că a fi educator nu este numai o meserie, este o misiune la îndeplinirea căreia nu este suficient sa stăpânești cunoștințe pedagogice, de aceea în activitatea mi-am creat o listă de ”legi” pe care mă străduiesc să le respect în activitatea cu copiii:

1. Oferă-le copiilor o dragoste asumată și construiește o relație în care oferi mult și pretinzi la fel de mult;

2. Transpune-te în lumea fantastică a celor mici și încearcă să vezi lumea prin ochii lor;

3. Tratează diferențiat fiecare copil , după puterile și ritmul său;

4. Insuflă-le copiilor încredere în forțele proprii și curaj pentru a depăși obstacolele, dezvoltă-le stima de sine și lasă-i să creadă că orice e posibil;

5. Stimulează-le mereu creativitatea, provoacă-i să descopere, să analizeze, să rezolve, să fie activi și curioși, energici și încrezători.

• Brândușan Laura

Brândușan Laura

FUNCȚIA: Profesor în Învățământul Preșcolar

GRAD DIDACTIC: I

• Colegiul Național Pedagogic ”Gheorghe Lazăr” Cluj-Napoca
      • Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Specializarea Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar

Grădinița este locul în care copilul din mine se simte fericit și împlinit, locul în care pasiunea și talentul formează o echipă ce urmărește formarea și dezvoltarea personalității preșcolarului, formarea și dezvoltarea OMULUI de mâine. De-a lungul anilor am participat la sesiuni de comunicări științifice, cursuri, simpozioane, conferințe-naționale și internaționale. Pentru dezvoltare profesională, dar mai ales pentru dezvoltarea mea personală, am ales să urmez cursurile Facultății de Pedagogia Învățământului Preșcolar și Primar. Din experiența de până acum pot să afirm faptul că: copilul învață adultul să redescopere copilul din el, să se bucure și să se joace, iar adultul îl pregătește să se integreze într-o societate aflată în continuă schimbare.

MOTTO:
      ”Nu există artă mai frumoasă decât arta educației, pictorul și sculptorul fac doar figuri fără viață, dar educatorul creează un chip viu și uitându-se la el, se bucură și oamenii, se bucură și Dumnezeu.” (Ioan Gură de Aur)

• Câmpan Gabriela

Câmpan Gabriela

FUNCȚIA: Profesor în Învățământul Preșcolar

GRAD DIDACTIC: I

• Liceul Pedagogic ”Gheorghe Șincai” Zalău, Specializarea Educator-Învățător
      • Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Specializarea Pedagogia învățământului Primar și Preșcolar

În urma experienței profesionale acumulată pe parcursul anilor de muncă cu copiii, pot afirma cu certitudine faptul că sunt un cadru didactic care iși iubește meseria și care realizează cu pasiune și implicare activitățile cu preșcolarii. Pentru propria formare continuă am participat la cursuri de formare, cercuri pedagogice și alte tipuri de activitați din domeniu.

PUBLICAȚII: Un articol în cartea 100 de întâlniri, 100 de idei reuşite, Editura Diamant, 2014

MOTTO:
      ”Când muncești, joacă-te. Munca, dacă este doar o datorie, te ucide.”

• Maja Alina Cristina
      Educatoare

Maja Alina Cristina

Educatoare

FUNCŢIA: Profesor învățământ preșcolar

GRAD DIDACTIC: Debutant

STUDII:

• Grup Şcolar de Informatică şi Electrotehnică Bistriţa, Specializarea: Economic
      • Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor,
      • Specializarea: Finanţe şi Bănci (licenţă)
      • Specializarea: Management Contabil, Audit şi Control (master)
      • Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, Specializarea: Pedagogia Învăţământului Primar şi Preşcolar (licenţă)
      Chiar dacă iniţial drumul ales de mine a fost altul, odatǎ cu venirea pe lume a copiilor mei am
      înţeles cǎ rostul meu în viaţǎ trebuie sǎ fie altul, meseria mea sǎ nu mai fie un simplu “job”. Am
      ales sǎ fiu înconjuratǎ de zȃmbete sincere şi orice fac împreunǎ cu preşcolarii este din suflet, cu
      blȃndeţe, rǎbdare şi dragoste.
      MOTTO:
      “Singurul mod de a realiza lucruri minunate este sǎ iubeşti ceea ce faci” – Steve Jobs